Historia

Ważniejsze momenty z mojego życia

Wybory Przewodniczącego w liceum

Już od liceum ciągnęło mnie do polityki. Byłem w Samorządzie Uczniowskim I Liceum w Międzyrzeczu. W ramach eksperymentu wypromowałem kandydata na Przewodniczącego Szkoły, który uzyskał 70% głosów, mimo że zupełnie nie chciał nim zostać. Kontrkandydat był dużo lepszy merytorycznie i gdyby nie nasza kampania w stylu dzisiejszej kampanii Donalda Trumpa, wygrałby w przedbiegach. Wykorzystując socjotechniki i populistyczne hasła oraz plakaty pokazujące poparcie znanych osób, udało nam się wygrać kampanię. Na zaprzysiężeniu Przewodniczącego Szkoły zrzekł się swojego stanowiska i ogłosił, że był to eksperyment. To była pierwsza lekcja, która nauczyła mnie jak działa polityka od kuchni i , że nie zawsze wygrywa najlepszy kandydat. Dziś wszystkie partie stosują takie chwyty, a pauperyzacja polityki postępuje na całym świecie.

Młodzieżowa Rada Miasta

Po doświadczeniu z wyborami zrozumiałem, że trzeba działać organicznie kształcąc przyszłe pokolenie dobrze wykształconych polityków. Stworzyłem jedną z pierwszych  Młodzieżowych Rad Miast w Polsce. Pierwsza rada powstała w Zielonej Górze i współtworzył ją Krzysztof Bosak. Młodzieżowa Rada w Międzyrzeczu powstała jako druga. Wraz z grupą kolegów udało nam się przekonać ówczesne władze do stworzenia organu doradczego w sprawach młodzieżowych dla Rady Miasta. Założenie było takie, żeby zaangażować młodzież z liceum w działalność społeczną i stworzyć podstawy pod merytoryczną kadrę polityczną. Zadanie to udało się. Dziś Młodzieżowe Rady Miast istnieją w kilkuset miastach m.in. Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Krakowie. Początki tworzenia rady były trudne, gdyż ustawa o samorządzie nie dawała możliwości stworzenia takiego organu doradczego. Dlatego zaczęliśmy działać razem z posłami, którzy zaprosili nas do Sejmu, abyśmy brali udział w pracach nad ustawą. Finalnie powstała nowelizacją ustawy, która umożliwiła powoływanie Młodzieżowych Rad Miast przy tradycyjnych Radach Miast.

Parlament Studentów RP

Byłem członkiem Parlamentu Studentów RP reprezentując studentów Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na forum ogólnopolskim. Posiedzenia odbywały się w Sejmie na sali plenarnej. Wiele osób z tego środowiska do dziś jest w polityce. Ja jednak wybrałem inną drogę. Poszedłem w biznes.

Studenckie Forum Business Center Club

Brałem udział  w studenckich klubach BCC stworzonych przez Marka Goliszewskiego. To był mój pierwszy kontakt z dużym biznesem. Gale BCC organizowane z dużym rozmachem w różnych regionach Polski ( Tor Służewiec, Hipodrom Wola, Pałac Wąsowo, Teatr Wielki) robiły ogromne wrażenie.  W tamtym czasie BCC było jedną z najmocniejszych organizacji przedsiębiorców. Po latach miałem okazję prowadzić prelekcje podczas festiwalu przedsiębiorczości BOSS organizowanego przez SF BCC.

Obóz adaptacyjny

Jako członek Parlamentu Studenckiego, współorganizowałem obozy adaptacyjne dla studentów I roku Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. To było wielkie spotkanie wyjazdowe na 200 – 300 osób, na którym przyszli studenci mogli zaznajomić się ze studentami starszych lat.

Imprezy

Nie samą nauką człowiek żyje, dlatego też dużo imprezowaliśmy. Organizowałem dużo imprez dla znajomych. Jedną z gwiazd był raper Liber. W 2005 roku zorganizowałem sylwestra na 60 osób w 50 metrowym mieszkaniu.

Eksperyment easyinvestor.pl

W związku z dynamicznym wzrostem kursów akcji na giełdzie w 2006 – 2007 postanowiłem sprawdzić razem z Witoldem Kundzewiczem skuteczność podejmowanych decyzji przez analityków giełdowych. Był to cykl 10 odcinków ( jeszcze przed erą YouTuba ), w których pytaliśmy przypadkowo spotkane osoby, o to w jakie spółki by zainwestowali. Następnie tworzyliśmy portfel spółek, który codziennie był wyceniany na naszej stronie. Po czasie okazało się, że przypadkowe osoby mają większą stopę zwrotu niż topowe fundusze i ich analitycy. W ten sposób dowiedliśmy, że nadmiar wiedzy analitycznej tylko przeszkadza w podejmowaniu racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Nasz eksperyment szeroko opisywały media. Nasz pomysł został nagrodzony w konkursie Kompanii Piwowarskiej na najlepszą inicjatywę studencką. Nagrodę odbieraliśmy osobiście w Browarach Tyskich. Firma Open Finance zaproponowała nam kampanię reklamową. Jakość jest słaba ,ale proszę pamiętać, że było to jeszcze przed erą You Tuba i HD.

New York City

Mój pierwszy wyjazd na kilka miesięcy na Work & Travel do USA .

Philips Eindhoven 2007
Targi Work and Travel USA
Życie w USA
Mój Program w TVN 2001
Podróże
Media
http://marekzientecki.pl/wp-content/uploads/2020/10/testlogo.png
Słoneczna 24 66-300 Międzyrzecz
957 411 627
marekzientecki.pl

Marek Zientecki. Entrepreneur. Innovator. Funny man. Business with passion.

Copyright Marek Zientecki 2020